A könyvek könyvtári katalógusokban való megtalálásának elsődleges alapját a leíróadatok adják: a mű címe, szerzője, a megjelenés éve stb. A könyvtárak már régóta tárgyszavakkal is ellátják a könyveket, olyan besorolást is adva, mely a könyvek címlapjain nem szerepel. A tárgyszókészítést a könyvtárosok is a könyvek tartalomjegyzékeinek és mutatóinak segítségével végzik el. A számítástechnika fejlődése lehetővé tette, hogy ezt a tárgyszavazó munkát automatizáljuk: a könyvek jegyzékeit és mutatóit tömeges, automatizált adatfelvitel keretében tesszük kereshetővé portálunkon. A könyvek következő részeit dolgozzuk fel: a tartalomjegyzéket, egyéb jegyzékeket (képek, térképek, ábrák, stb.), a különböző mutatókat (általános, személy, helynév, földrajzi, tárgy stb.), bibliográfiákat (idézettség keresésére kísérleti jelleggel csak a 2000. év után megjelent magyar könyvekét), és az összefoglalók szövegét. Az így létrejött adatokat bővített metaadatoknak neveztük el.
A könyvek borítói is feldolgozásra kerülnek, mert ezek alapján könnyebben ismeri fel sok olvasó az adott művet.


Csak a fontosabbnak ítélt, válogatott könyvállományról készül bővített metaadat. Jelenleg a könyvtár 10 000 db könyv adatait tárolta el portálján, mely folyamatosan bővül.
A webes felület használata:
A digitálisan feldolgozott oldalak optikai karakterfelismerők által váltak kereshetővé. A keresett szó találati szövegkörnyezetben jelenik meg, ami által könnyebben kiválogatható a fontosabbnak ítélt találat, majd pdf formátumában oldalankénti bontásban tekinthető meg. A találatok kiemelése csak az Adobe Readerben jelenik meg.